Rejs po Morzu Czerwonym

Podczas pobytu w Egipcie jedną z atrakcji, która sprawiła mi wielką radość był rejs po Morzu Czerwonym. Morze to ma niesamowitą barwę niebiesko-zieloną na co wpływ ma obecność rafy koralowej. Poniżej chciałabym podzielić się z Wami zdjęciami z rejsu i ciekawostkami na temat Morza Czerwonego 🙂

Kilka ciekawostek o Morzu Czerwonym:

Powierzchnia Morza Czerwonego wynosi 460 tys. km² czyli trochę mniej niż ma powierzania naszego pięknego kraju dla porównania 🙂
Średnia głębokość w morzu to 437 m.
Największa głębia ma aż 3040 m.
Zasolenie w Morzu Czerwonym jest w granicach 37-42 %.
Temperatura w lecie 25–32 °C, w zimie 18–27 °C.
Typ morza: Śródlądowe

Istnieje kilka hipotez co do pochodzenia nazwy Morza Czerwonego:

1. Woda Morza Czerwonego przez cały rok sprawia wrażenie, że jest koloru zielono-niebieskiego, jednakże podczas zakwitu woda wydaje się czarno-brązowa.
2. Niektórzy twierdzą, że słowo czerwony oznaczało w niektórych językach azjatyckich kierunek południowy (Herodot raz używa określenie Morze Południowe zamiast Morze Czerwone).
3. Starożytni Egipcjanie nazywali Pustynię Arabską czerwoną ziemią lub czerwonym lądem, stąd morze ograniczające te ziemie nazwali czerwonym.
4. Obecnie przewodnicy we współczesnym Egipcie twierdzą, że nazwa morza pochodzi od raf koralowych, których większość w tym morzu ma zabarwienie czerwonawe.